Zabieg Barrona - gumkowanie hemoroidów
Metoda Barrona zwana również gumkowaniem, jest skutecznym, bezoperacyjnym sposobem leczenia hemoroidów. W związku z niską inwazyjnością, zabieg ten może być również wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. W chirurgii metoda Barrona jest z powodzeniem stosowana od ponad 40 lat.
Na czym polega metoda Barrona?
Najprościej mówiąc polega ona na nałożeniu gumowej opaski na szyjkę guzka krwawniczego. Odcina ona dopływ krwi powodując martwicę, a w efekcie oddzielenie się od podstawy tworzącego go żylnego ciała jamistego.
Kiedy zalecane jest wykorzystanie metody Barrona?
Lekarze rekomendują ją do leczenia żylaków odbytu:
- Żylaki odbytu I stopnia
Hemoroidy małe, widoczne wyłącznie podczas badania anoskopowego, umiejscowione powyżej linii grzebieniastej.
- Żylaki odbytu II i III stopnia
Hemoroidy widoczne, często wypadające z kanału odbytu w trakcie parcia, a następnie powracającego do swojej normalnej pozycji po wypróżnieniu oraz w niektórych przypadkach żylaków - III stopnia – wypadających z kanału odbytu w trakcie parcia, ale wymagających wprowadzenia ich ponownie do kanału.
Przebieg zabiegu metodą Barrona
Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dokładnie bada pacjenta i sprawdza czy nie ma przeciwwskazań do jego wykonania:
- stanu zapalnego kanału odbytu i odbytnicy (wymaga wyleczenia),
- żylaki odbytu IV stopnia,
- przyjmowanie doustnych antykoagulantów.
Na 48 godzin przed planowanym zabiegiem pacjent powinien odstawić pokarmy stałe i spożywać wyłącznie płynne, zalecane: zupy – w tym bulion, kisiel, budyń oraz niegazowane napoje: woda, soki, herbata. W dzień zabiegu pacjent poddawany jest lewatywie – rano oraz na godzinę przed gumkowaniem.
W trakcie zabiegu
Lekarz przeprowadza badanie anoskopowe, w którym ocenia stan wybranego guzka krwawniczego. Następnie przy pomocy anoskopu wprowadza ligator hemoroidalny wraz z dwoma gumkami. Lekarz do przeprowadzenia zabiegu może wykorzystać zarówno ligatorów mechaniczny jak i ssący. Guzek za pomocą szczypiec zostaje przeciągnięty przez urządzenie, które nie powinno znajdować się wyżej niż 5 mm powyżej linii grzebieniastej. Pacjent w tym momencie nie odczuwa żadnego dyskomfortu, gdyż ligator znajduje się obszarze pozbawionym zakończeń nerwowych. Następnie lekarz zsuwa z urządzenia dwie gumki, które zaciskają się na szyjce guzka krwawniczego. W efekcie ma to doprowadzić do samoistnego obumarcia żylaka. Zwykle oddzielenie się niedokrwiennej części żylaka następuje po okresie 10 – 16 od wykonania zabiegu.
W trakcie jednego zabiegu dopuszczalne jest założenie opasek na kilka guzków, jednak najczęściej eliminuje się tylko jedną zmianę ze względu na ryzyko powikłań. Zabieg można wykonać powtórnie w odstępie 3 do 4 tygodni.
Co ze skutecznością Metody Barrona?
Szacuje się, że zabieg gumkowania pozwala zwalczyć około 80- 90 procent zmian hemoroidalnych I,II i III stopnia. W przypadku niektórych Pacjentów konieczne jest powtórzenie zabiegu. Natomiast, gdy zmiany powrócą wymagane jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.