Przygotowanie do wizyty
Szanowny Pacjencie,
Wiarygodność wyników badań laboratoryjnych zależy od wielu czynników, wśród których bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowe przygotowanie do badania oraz sposób i czas pobrania próbek.
Poniżej prezentujemy krótką informację , która pomoże w poprawnym przygotowaniu i przeprowadzeniu badania.
Krew
Przygotowanie do pobrania krwi:
- Do większości badań laboratoryjnych krew należy pobierać rano (najlepiej pomiędzy godziną 7:00 a 9:00), na czczo (po co najmniej 10-12 godzinnym wstrzymaniu się od posiłków i płynów). Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Taka procedura przygotowania pacjenta do badań pozwoli zapewnić prawidłową interpretacje wyników.
- Wykonanie niektórych badań laboratoryjnych we krwi może wiązać się ze specjalnym przygotowaniem pacjenta i zastosowaniem niestandardowych procedur pobrania materiału
Mocz
Przygotowanie do pobrania moczu do badania ogólnego:
- Badanie ogólne moczu należy wykonywać w pierwszej porannej próbce moczu pobranej z tzw. środkowego strumienia. Podczas pobierania materiału pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, następnie porcję około 50 - 100 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika, końcową porcję moczu należy oddać do toalety. Pojemnik należy dokładnie zakręcić i podpisać nazwiskiem, imieniem i datą urodzenia Pacjenta. Na pojemniku zanotować godzinę pobrania materiału.
- Pojemnik dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
Kał
Przygotowanie do pobrania kału:
- Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.
- Kał należy oddać do czystego, wyparzonego naczynia (np.: nocnika).
- Pobrać próbkę kału (grudkę wielkości orzecha laskowego) najlepiej z miejsc zawierających śluz, krew, ropę i umieścić za pomocą szpatułki w specjalnym jałowym pojemniku (dostępny w aptece).
- Pojemnik szczelnie zamknąć, podpisać nazwiskiem, imieniem i datą urodzenia Pacjenta.
- Pojemnik dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
- Na pojemniku należy zapisać godzinę pobrania materiału.