Gastroenterologia

pH metria z impedancją

Informacja o 24 godzinnej ph-metrii przełyku i ph/impedancji

Jeżeli miewasz:

  • uczucie kwaśności w ustach,
  • trudności w przełykaniu posiłków
  • uczucie zalegającego w gardle jedzenia
  • bóle brzucha

Zdarzyło Ci się mieć:

  • bóle w okolicach mostka (zazwyczaj po zjedzeniu posiłku)
  • częste odbijanie się
  • cofanie się pokarmu do przełyku

Możemy Ci pomóc! Twoim problemem jest ZGAGA. Dobra wiadomość jest taka, że ZGAGĘ można wyleczyć całkowicie lub znacznie złagodzić jej nieprzyjemne objawy.

Wskazania do wykonania badania
Jeżeli na podstawie wykonanych dotychczas badań i wywiadu lekarskiego podejrzewane jest u  Pacjenta istnienie tzw. refluksu żołądkowo-przełykowego (wstecznego zarzucania treści żołądkowej do przełyku). W celu obiektywnego potwierdzenia oraz dla oceny ilościowej refluksu konieczne jest wykonanie w/w badania, zwanego również 24-godzinnym monitorowaniem pH-przełyku.
 

Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla uniknięcia wymiotów podczas zakładania sondy zaleca się pozostanie na czczo przez 6 godzin przed badaniem.
W niektórych przypadkach, w zależności od wskazań do badania, może zaistnieć potrzeba przyjęcia bądź powstrzymania się od przyjęcia niektórych leków. Z reguły zaleca się wstrzymanie od przyjmowania inhibitorów pompy protonowej przez 7 dni przed badaniem, innych leków wpływających na wydzielanie żołądkowe i leków prokinetycznych przez 2 dni oraz leków zobojętniających przez 24 godziny przed badaniem. Bardzo prosimy o poinformowanie lekarza kierującego do badania o wszystkich zażywanych lekach i zastosowanie się do jego zaleceń odnośnie zażywania leków w okresie kilku dni przed badaniem i w czasie jego trwania.
 

Przeprowadzenie badania
Po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa i gardła preparatem znieczulającym miejscowo w żelu i w aerozolu, przez nos wprowadza się do przełyku sondę z tworzywa sztucznego, na której końcu znajduje się elektroda pomiarowa (czynna). Sonda ma średnicę około 2 mm. Elektrodę czynną umiejscawia się w końcowym odcinku przełyku, 5 cm powyżej jego dolnego zwieracza. Stałość położenia elektrody uzyskuje się przyklejając sondę plastrem do nosa. Elektrodę bierną przykleja się do skóry klatki piersiowej w okolicy dolnej części mostka. Przewody od obydwu elektrod podłącza się następnie do rejestratora MMS Ohmega (niewielkie urządzenie o masie 300g), który przez okres badania nosi się na pasie (analogicznie do rejestracji EKG metodą Holtera). Urządzenie rejestruje pH w końcowym odcinku przełyku przez 24 godziny. W trakcie badania należy zachowywać się w sposób naśladujący normalną codzienną aktywność (ze względu na ryzyko zniszczenia urządzenia nie ma możliwości brania prysznica lub kąpieli). Posiłki powinny być spożywane tak jak w każdym innym dniu.

Leki w trakcie badania należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego/kierującego do badania (patrz punkt: przygotowanie do badania) Dla potrzeb oceny wyników badania należy za pomocą odpowiednich przycisków rejestratora (lub w specjalnie prowadzonym dzienniku) zaznaczyć początek i koniec spożywania posiłków, początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienie zgagi lub bólu w klatce piersiowej.
Po upływie 24 godzin sondę i elektrodę bierną usuwa się, a dane z rejestratora przesyła się do komputera, który za pomocą specjalnego oprogramowania oblicza wyniki badania.
 

Możliwe powikłania
Powodzenia badania, jak również jego zupełnego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. W przypadku 24-godzinnej pH-metrii przełyku nie opisywano jednak istotnych powikłań. Sonda występują jako urządzenia jednorazowe, lub wielorazowe. Sondy wielorazowe poddawanym są przed i po każdym zabiegu tzw. dezynfekcji wysokiego poziomu, tj. zabiegowi likwidującemu formy wegetatywne bakterii, wirusy (w tym HBV, HCV, HIV) i grzyby. Do tej pory nie opisywano przypadków przeniesienia infekcji przy użyciu prawidłowo dezynfekowanej sondy pH-metrycznej.

Postępowanie po badaniu
Badanie nie wymaga żadnego specjalnego postępowania po jego zakończeniu. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać więcej informacji o proponowanym badaniu prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym lub kierującym do badania.